July 09 2018

2018 Flotilla Road Race Results

Men 8 mile 16-19
Place / Name / Time
5 Burke, Aiden 55:32:00
12 Stiver, Tanner 64:34:00
18 Riddle, Cameron 68:15:00

Men 8 mile 20-24
Place / Name / Time
2 Miller,Derek 44:49:00
10 DeLuna, Alex 64:05:00
33 Crim, Wes 76:48:00
Campbell, Jesse

Men 8 mile 25-29
Place / Name / Time
39 Wilder, Eric 83:04:00

Men 8 mile 30-34
Place / Name / Time
8 Brewton, Drew 59:50:00
27 Shaw, Brandon 74:13:00
28 Burris, Tom 74:14:00
32 Jarrett, Casey 76:30:00
36 Casey, Michael 78:05:00
Koop, Greg

Men 8 mile 35-39
Place / Name / Time
1 Blume, Matthew 42:29:00 overall winner
6 Hoffman, Aaron 58:41:00
37 Moyer, Justin 80:54:00

Men 8 mile 45-49
Place / Name / Time
7 Gilbert, Tom 58:50:00
14 Mast, Galen 67:06:00
23 Rees, Scott 70:28:00
Brown, Doug

Men 8 mile 50-54
Place / Name / Time
4 Hoffer, Todd 54:41:00 masters winner
16 Gottschalk, Daniel 67:37:00
25 McCarthy, Jim 70:53:00
29 Ort, Keith 74:35:00
49 Smith, Tommy 104:57:00
Hernandez, Oscar

Men 8 mile 55-59
Place / Name / Time
3 Leffers, Steve 51:58:00 grand masters winner
17 Hernandez, Oscar 67:58:00

Men 8 mile 60-69
Place / Name / Time
41 Rohleder, Jeffrey 83:31:00
52 Johnson, Reg 130:10:00
X Smock, Ron

Men 8 mile 70+
Place / Name / Time
31 Baumgartner, Ron 76:04:00
51 Forgy, Joe 130:00:00

Women 8 mile 13-15
Place / Name / Time
20 Camden, Grace 68:41:00
48 Butler, Haleigh 99:20:00

Women 8 mile 20-24
Place / Name / Time
11 Valmar, Emily 64:21:00
34 Bowman, Rachel 77:20:00

Women 8 mile 25-29
Place / Name / Time
24 Ort, Ashlee 70:48:00

Women 8 mile 30-34
Place / Name / Time
40 Chester, Kristin 83:21:00
45 Garrett, Kathryn 86:53:00

Women 8 mile 35-39
Place / Name / Time
13 Weisser, Staci 65:29:00
15 Hoffman, Jordan 67:19:00
19 Ellege, Sarah 68:35:00

Women 8 mile 40-44
Place / Name / Time
21 Moor, Jill 68:51:00
30 Jarrett, Jennifer 74:45:00
42 McDewitt, Brandy 84:12:00

Women 8 mile 45-49
Place / Name / Time
9 Stookey, Amy 64:04:00 overall winner
43 Smith, Karen 84:21:00

Women 8 mile 50-54
Place / Name / Time
44 Anderson, Kim 86:00:00
46 Kline, Lisa 97:25:00

Women 8 mile 55-59
Place / Name / Time
25 Isenbarger, Jenny 70:53:00 grand masters winner
38 Chamness, Karen 81:06:00
47 Mize, Kelly 97:30:00

Men 3.3 mile 12 & under
Place / Name / Time
11 Spees, Samuel 20:42
15 Moor, Alec 22:03
48 Winters, Isaac 26:54:00
60 O’Rourke, Declan 27:55:00
87 Elledge, Isaac 30:47:00
132 O’Rourke, Conall 34:48:00
149 Barbee, Quinn 36:46:00
151 Barbee, Connor 37:16:00
152 O’Rourke, Galvan 37:28:00
172 Hixenbaugh, Emmett 40:00:00
Israelson, Brady

Men 3.3 mile 13-15
Place / Name / Time
19 Flora, Grant 22:26
20 Littrell, Wil 22:44
22 Mates, Nicholas 23:09
33 Hasbrook, Will 24:51:00
42 Hasbrook, Drew 26:40:00
140 Sanchez, Jeffrey 35:50:00

Men 3.3 mile 16-19
Place / Name / Time
2 Hare, Spencer 18:27
3 Ploss, Brett 18:28
8 Littrell, Carson 20:21
24 Sanchez, Rene 23:40
30 Dunithan, Preston 24:38:00
35 McClain, John 25:12:00
40 Dunithan, Austin 26:01:00
146 Crim, Ethan 36:32:00
191 Klassen, Trenton 45:44:00
O’Rourke, John
Rapp, Trenton

Men 3.3 mile 20-24
Place / Name / Time
28 Howell, Josh 24:05:00
114 Bolles, Austin 32:46:00
Dobbs, Kalvin

Men 3.3 mile 25-29
Place / Name / Time
9 Silverman, Dan 20:33
39 Yu, Wesley 25:50:00
58 Pylipow, Brandon 27:42:00
63 Hughes, Michael 28:14:00
139 Futcher, Peter 35:46:00

Men 3.3 mile 30-34
Place / Name / Time
1 Rojas, Elias 16:51 overall winner
16 Schenkel, Christopher 22:08
26 Schrock, Lyle 23:51
43 Bloom, Patrick 26:41:00
62 Bokhart, Brent 28:02:00
109 Granger, Matt 32:10:00

Men 3.3 mile 35-39
Place / Name / Time
6 Martin, Robert 20:02
21 Gorgol, Robert 22:45
69 Carrington, Scott 28:53:00
90 Burkholder, Tony 30:57:00
124 Davis, Kent 33:52:00
136 Davis, Chris 35:40:00
201 Klassen, Daniel 52:17:00

Men 3.3 mile 40-44
Place / Name / Time
4 Pizana, Frank 18:37 masters winner
5 Flora, Mike 18:56
18 Clagg, Jason 22:25
34 Sperry, Justin 24:54:00
37 Stark, Israel 25:17:00
51 Israelson, Michael 26:59:00
79 Breck, Herber 30:23:00
80 Harbert, James 30:25:00
81 Mullaney, Matthew 30:28:00
93 Barhydt, Kipp 31:24:00
111 Dechant, Shawn 32:33:00
120 Elledge, Chris 33:39:00
126 Hallgrimson, Erik 34:01:00
Zipfel, Eric
Oaks, Ashley
Freese, Bill

Men 3.3 mile 45-49
Place / Name / Time
29 Dunithan, Andy 24:36:00
71 Camden, Jeff 29:19:00
77 Mates, Mick 30:18:00
100 Kipfer, Arlo 31:38:00
133 Julian, Frank 35:03:00
175 Pylipow, Ken 40:43:00

Men 3.3 mile 50-54
Place / Name / Time
7 Shepherd, Brian 20:03 grand masters winner
17 Dunithan, Jeff 22:12
32 Holt, Steve 24:48:00
52 Dobbs, Craig 27:02:00
66 Mize, James 28:43:00
78 Hines, Doug 30:19:00
119 Winters, Dave 33:28:00
128 Rees, Jim 34:02:00
161 Dobbs, Teneen 39:00:00
162 O’Donnen, John 39:01:00
183 Lechman, Michael 43:17:00
Bosway, Bill
Hull, Brian

Men 3.3 mile 55-59
Place / Name / Time
25 Miller, Craig 23:42
45 Kopp, Dan 26:48:00
56 Gorgol, Tom 27:23:00
64 Rhodes, Rich 28:25:00

Men 3.3 mile 60-69
Place / Name / Time
41 Frericks, Justin 26:38:00
68 Chamness, Steve 28:48:00
74 Jenks, Phil 30:09:00
76 Rauch, Duane 30:16:00
89 Schenkel, Ted 30:47:00
106 Wills, Steve 31:58:00
181 Beyer, Stephen 42:53:00
196 Palmer, Larry 48:16:00
Giles, Steve

Men 3.3 mile 70+
Place / Name / Time
168 Ristow, Mark 39:42:00
195 Scholl, Lawrence 48:15:00
202 Martin, Hank 52:50:00
Smith, David

Women 3.3 mile 12 & under
Place / Name / Time
44 Freese, Bailey 26:43:00
49 Price, Alexandra 26:55:00
59 Freese, Sydney 27:53:00
67 Catellier, Cheyenne 28:47:00
113 Burr, Lauren 32:40:00
143 Albrecht, Jacqueline 36:21:00
165 Herbert, Eliza 39:39:00
169 Hasbrook, Lily 38:45:00
174 Sperry, Sydney 40:42:00
190 Reim, Kelsey 45:35:00
193 Kiefer, Olivia 47:08:00
197 Sperry, Samantha 48:39:00

Women 3.3 mile 13-15
Place / Name / Time
73 Bontrager, Ava 29:41:00
102 Howell, Rachel 31:46:00
105 Faris, Lily 31:56:00
107 Freese, Kendall 32:06:00
108 Freese, Kaitlyn 32:09:00
112 Geiger, Delana 32:34:00
150 Crim, Karin 36:51:00

Women 3.3 mile 16-19
Place / Name / Time
12 Bultemeyer, Evie 20:49
14 McKinney, Audrey 21:39
98 Palmer, Elle 31:35:00
118 Winters, Natalie 33:16:00
188 Cortner, Katelynn 44:41:00

Women 3.3 mile 20-24
Place / Name / Time
82 Surd, Jacqueline 30:29:00
95 Rairigh, Ali 31:31:00
104 Leader, Alden 31:48:00
131 Dobbs, Kassie 34:27:00
142 LeCount, Alexis 35:56:00

Women 3.3 mile 25-29
Place / Name / Time
10 Keudell, Brooke 20:40 overall winner
13 Alles, Kirstin 20:56
23 Walker, Amy 23:30
65 Dobbs, Kristie 28:29:00
110 Granger, Megan 32:11:00
127 Rodenbeck, Molly 34:07:00
137 Hines, Betsy 35:41:00
138 Sterchs, McKenzie 35:43:00
156 Menestrina, Tristen 38:08:00
187 Rios, Katrina 44:33:00

Women 3.3 mile 30-34
Place / Name / Time
55 Tenney, Ashley 27:17:00
57 Buhrt, Jodi 27:32:00
99 Bearss, Bailey 31:37:00
103 Craig, Emily 31:47:00
122 Feighner, Betsy 33:41:00
130 Weadick, Chrissy 34:18:00
141 Johnson, Krystalle 35:51:00
145 Bokhart, Jessica 36:30:00
158 Borne, Kate 38:20:00
159 McCully, Molly 38:37:00
160 Masengale, Emily 38:49:00
163 Szynal, Jennifer 39:19:00

Women 3.3 mile 35-39
Place / Name / Time
27 Davis, Jennifer 23:54
31 Geiger, Nicole 24:42:00
36 Schwartz, Amanda 25:15:00
61 Zarich, Katie 28:01:00
84 Hershberger, Julia 30:32:00
86 Catellier, Carmen 30:44:00
88 Dechant, Jess 30:46:00
115 Roa, Lauren 32:47:00
153 O’Rourke, Shiloh 37:41:00
157 Worrell, Emily 38:18:00
167 Mullaney, Jennifer 39:41:00
170 Hasbrook, Julia 39:48:00
180 Martin, Kristen 42:21:00

Women 3.3 mile 40-44
Place / Name / Time
46 Price, Angela 26:49:00 masters
70 Rees, Kelly 28:59:00
72 Freese, Lauren 29:38:00
75 McKinney, Jackie 30:12:00
85 Matthews, Valarie 30:44:00
92 Kaeser, Diane 31:07:00
94 Metzler, Anji 31:30:00
116 Dunithan, Angela 32:48:00
117 Stanley, Celeste 33:05:00
125 McCune, Holly 34:00:00
147 Fervida, Melanie 35:34:00
166 Koop, Lisa 39:40:00
173 Hixenbaugh, Kelly 39:18:00
176 Sperry, Sarah 41:18:00
194 Kiefer, Marissa 47:34:00

Women 3.3 mile 45-49
Place / Name / Time
53 Baumann, Yuko 27:06:00
91 Hallgrimson, Aimee 31:02:00
96 Glandon, Misty 31:32:00
101 Kipfer, Lisa 31:44:00
154 Brown, Maria 37:55:00
177 Santos, Candy 41:34:00
182 Griggs, Debbie 43:11:00
192 Reim, Maureen 45:51:00

Women 3.3 mile 50-54
Place / Name / Time
50 O’Donnell, Robyn 26:56:00
83 Bolles, Kim 30:30:00
171 Julian, Jody 39:55:00
185 Racolta, Angie 44:02:00
186 Burr, Cheryl 44:52:00
198 Shook, Cheryl 50:28:00
200 Ezyi, Shelia 52:16:00

Women 3.3 mile 55-59
Place / Name / Time
54 Rinker, Resia 27:06:00
129 Abrell, Jennifer 34:10:00
148 Salimbene, Jill 36:45:00

Women 3.3 mile 60-69
Place / Name / Time
38 Carey, Michele 25:27:00 grand masters winner
121 Wills, Annie 33:40:00
179 Lambright, Monica 41:41:00
184 Knox-Hull, Jamie 43:59:00
199 Kramer, Lorraine 50:51:00

Post a comment