April 25 2017

Wawasee Flotilla Facebook Page

April 24 2017

2017 Flotilla Parade Registration Form

2017 Wawasee Flotilla registration form Disney on Wawasee

July 13 2016

Road Race Results 8 Miles

Men & Women • 8 Miles
Women’s 12-Under
Athlete Age Time
1 LAUREN BORDEMAN F 3 56:06.0

Men & Women • 8 Miles
Men’s 13-15
Athlete Age Time
1 Bradlee KOLVOORD M 15 56:57.0
2 Branden KOLVOORD M 14 58:14.0
3 Bryce KOLVOORD M 13 1:01:07.

Men & Women • 8 Miles
Women’s 13-15
Athlete Age Time
1 Carmen YODER F 15 56:44.0
2 Grace JOHNSTON F 15 1:01:54.
3 Laurel MONEYSMITH F 15 1:01:55.
4 CARA COMINO F 15 1:33:46.

Men & Women • 8 Miles
Men’s 16-19
Athlete Age Time
1 Zack SNIDER M 19 40:36.0
2 Richmond STOLTZFUS M 16 44:51.0
3 Matthew YODER M 17 44:55.0
4 Bailey WATKINS M 18 51:36.0
5 Mason BREDEMEYER M 16 1:10:22.

Men & Women • 8 Miles
Women’s 16-19
Athlete Age Time
1 Isabelle CRAIN F 16 1:01:52.

Men & Women • 8 Miles
Men’s 20-24
Athlete Age Time
1 Ryan SMITH M 21 41:18.0
2 Jesse CAMPBELL M 22 55:55.0
3 JUSTIN COMINO M 23 1:27:21.

Men & Women • 8 Miles
Men’s 25-29
Athlete Age Time
1 Ty ALLES M 26 46:38.0
2 Elmer SCHLABACH M 27 53:38.0
3 JOSH LICATA M 29 54:22.0
4 Derek JAGER M 26 1:00:57.
5 Matt GRANGER M 28 1:15:36.

Men & Women • 8 Miles
Women’s 25-29
Athlete Age Time
1 Shana WASHINGTON F 28 1:03:22.
2 ROSE LICATA F 28 1:10:50.
3 Allyson WOLF F 27 1:11:15.
4 Ashley ORT F 25 1:13:17.
5 Ashley JAGER F 28 1:14:31.
6 Kelli MCDONALD F 28 1:15:58.

Men & Women • 8 Miles
Men’s 30-34
Athlete Age Time
1 Mark DAVIDHIZAR M 34 49:46.0
2 Chris MACK M 30 59:03.0

Men & Women • 8 Miles
Women’s 30-34
Athlete Age Time
1 Laura GILLETTE F 31 53:50.0
2 Staci WEISSER F 34 1:08:05.
3 Heidi CASTETTER F 33 1:26:04.

Men & Women • 8 Miles
Men’s 35-39
Athlete Age Time
1 Robert MARTIN M 36 47:34.0
2 Chris KAUFMAN M 39 50:12.0
3 Jason CLAGG M 39 58:29.0
4 Adam POLHEMUS M 37 1:02:03.
5 John WRIGHT M 36 1:13:24.
6 Brian AUGUSTINE M 35 1:13:27.

Men & Women • 8 Miles
Women’s 35-39
Athlete Age Time
1 Amanda SIGSBEE F 39 1:08:19.
2 Jamie COOPER F 35 1:16:22.
3 Lisa KOOP F 39 1:26:58.

Men & Women • 8 Miles
Men’s 40-44
Athlete Age Time
1 Matt O’CONNOR M 40 59:32.0
2 Emerson MOSER M 40 1:12:45.
3 Shaun WILSON M 40 1:13:51.
4 Mark GRABILL M 43 1:17:09.
5 Robert HERBER M 42 1:26:59.

Men & Women • 8 Miles
Women’s 40-44
Athlete Age Time
1 Colleen DABLER F 42 57:39.0
2 Barb MARTZ F 41 1:00:00.
3 Beth RUSSO F 41 1:02:52.
4 Kim HARRINGER F 40 1:05:34.
5 Tina STINSON F 43 1:05:36.
6 Stephanie WILSON F 44 1:12:13.
7 Jennifer ALLEN F 42 1:36:45.

Men & Women • 8 Miles
Men’s 45-49
Athlete Age Time
1 Joey NELSON M 48 51:04.0
2 Eugene YODER M 49 55:25.0
3 Todd HOFFER M 49 59:10.0
4 Jim MCCARTHY M 48 1:02:48.
5 Dan NAYLOR M 47 1:04:49.
6 Dave WINTERS M 48 1:06:30.
7 Stan KAUFFMAN M 49 1:06:42.
8 Doug BROWN M 47 1:12:08.
9 Paul KERN M 48 1:15:55.

Men & Women • 8 Miles
Women’s 45-49
Athlete Age Time
1 Krista NICHOLSON F 46 58:27.0
2 Becky WADE F 47 1:16:26.

Men & Women • 8 Miles
Men’s 50-54
Athlete Age Time
1 Steve HOMME M 52 59:41.0
2 Keith ORT M 52 1:13:15.
3 Douglas WALTER M 53 1:15:56.
4 Brian ASCHENBRENNER M 53 1:16:47.
5 Tim FRY M 51 1:26:59.

Men & Women • 8 Miles
Women’s 50-54
Athlete Age Time
1 Robyn ODONNELL F 51 1:03:54.
2 Kim ANDERSON F 51 1:16:28.
3 Graciela MEJIA F 52 1:18:32.

Men & Women • 8 Miles
Men’s 55-59
Athlete Age Time
1 Greg SHELLEY M 56 1:02:18.
2 Jeff ROHLEDER M 59 1:18:20.
3 Alan KITSON M 59 1:19:15.
4 Kyle LANHAM M 59 1:21:11.

Men & Women • 8 Miles
Women’s 55-59
Athlete Age Time
1 JENNY ISENBARGER F 56 1:07:44.
2 Lisa HURST F 55 1:11:11.
3 Karen CHAMNESS F 57 1:15:42.
4 Regina YODER F 59 1:23:31.

Men & Women • 8 Miles
Men’s 60-69
Athlete Age Time
1 Matt LEFFERS M 62 59:23.0
2 Delbert YODER M 60 1:03:00.
3 Stephen GERK M 63 1:08:41.
4 David BAER M 60 1:10:27.
5 Phil LUTTMAN M 68 1:25:39.

Men & Women • 8 Miles
Men’s 70 And Above
Athlete Age Time
1 RON BAUMGARTNER M 72 1:10:39.
2 Lawrence SCHOLL M 83 1:37:13.

July 13 2016

Road Race Results 3.3 Miles

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Men’s 12 and under
Athlete Age Time
1 JAKE WEINBERG M 11 23:52.7
2 Cohen CUSTER M 11 25:14.6
3 Lucas O’CONNER M 11 25:36.9
4 Wil LITTRELL M 11 26:09.2
5 Declan O’ROURKE M 7 27:21.2
6 Luke SCHRAMM M 12 28:03.7
7 Samuel SPEES M 10 28:06.8
8 KALEB ELLIS M 11 28:17.9
9 FRANKIE MARRA M 12 28:44.6
10 Brooks CUSTER M 9 30:53.9
11 Joseph SPEES M 10 31:08.1
12 Alex RUSSO M 11 31:09.7
13 Jimmy REIM M 10 35:38.0
14 Kevin MEHL M 9 35:39.5
15 LUCAS ELLIS M 5 37:02.4
16 Fisher ELROD M 11 37:04.7
17 Austin CUSTER M 12 38:42.3
18 Charles ECKRICH M 12 40:27.8

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Women’s 12 and under
Athlete Age Time
1 Mak KOLVOORD F 9 27:27.4
2 Ally MENKE F 12 28:39.9
3 Sydney HAGG F 12 31:21.9
4 Kendall FREESE F 12 32:48.6
5 Hannah SCHRAMM F 9 47:33.5
6 Piper ELROD F 9 47:35.7
7 Chloe DAVIDHIZER F 8 54:11.6

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Men’s 13-15
Athlete Age Time
1 Brett PLOSS M 15 20:00.4
2 David SCHRAMM M 15 20:57.7
3 PARKER BELL M 14 21:46.1
4 Carson LITTRELL M 14 22:12.4
5 Joe GUTOWIKI M 15 24:37.1
6 Reid HEALD M 15 27:13.3
7 JAKE MCCARTHY M 13 29:38.1
8 Harrison CRAIN M 14 29:38.2
9 Matt GUTOUSKI M 13 30:29.2
10 NICK WEINBERG M 14 34:21.1

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Women’s 13-15
Athlete Age Time
1 Kaitlyn ODONNELL F 15 25:19.7
2 RESSE BARHYDT F 14 28:37.1
3 Rileigh ATWOOD F 13 29:58.9
4 Elle PARK F 13 30:15.2
5 Casey YANKOSLOY F 13 30:57.5
6 Samantha KOLBERG F 13 31:22.0
7 Kaitlyn FREESE F 13 32:48.6
8 Kara CONNELLY F 15 32:51.9
9 Mackenna BAVINS F 13 43:35.6
10 Jazmyne LASZIO F 13 51:20.7

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Men’s 16-19
Athlete Age Time
1 Tyler EVERS M 16 19:48.8
2 Ryan PRICE M 18 19:49.0
3 Nathan HAHN M 19 20:39.7
4 Logan SCHMUKER M 16 20:42.6
5 Nick ODONNELL M 17 25:44.1
6 Andrew DYKSTRA M 16 26:48.8
7 Luke FOREMAN M 19 27:07.0
8 MICHAEL RAMIREZ M 18 32:05.2
9 Taylor BUSSE M 19 32:26.1
10 Zack SNIDER M 19 40:46.6

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Women’s 16-19
Athlete Age Time
1 Sarah KINCADE F 18 29:38.4
2 Lily VINDEYLEN F 18 29:39.0
3 Beth WIGENT F 18 32:05.1
4 Elizabeth JACKSON F 19 32:26.2
5 Kristine CONNELLY F 18 32:36.1
6 Sydney RIVERA F 19 33:04.1

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Men’s 20-24
Athlete Age Time
1 JOSH HOWELL M 22 21:15.4
2 Michael SHEW M 21 21:41.8
3 Noah WINTERS M 23 21:48.1
4 JOSH PAFF M 20 24:22.7
5 Eric WILDER M 23 31:06.2
6 Jordan COOK M 22 31:29.4
7 Scot HALL M 23 33:42.9
8 John WRIGHT M 23 35:58.1

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Women’s 20-24
Athlete Age Time
1 Amy WALKER F 23 21:24.0
2 Abby DEAN F 22 25:47.2
3 Carly ODONNELL F 21 26:44.7
4 OLIVIA WAGNER F 24 30:17.8
5 Haley TOWNSEND F 22 30:26.9
6 KELSEY STAHLY F 22 30:46.7
7 Kassie DOBBS F 22 31:27.0
8 Megan MACKEY F 23 32:54.9
9 Callie YOUNG F 24 34:38.8

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Men’s 25-29
Athlete Age Time
1 Elias ROJAS M 29 16:35.2
2 Christopher SCHENKEL M 29 21:49.7
3 Marshall WEADICK M 28 21:50.5
4 Kiefer DOBBS M 25 23:00.9
5 Dan SILVERMAN M 26 23:26.2
6 PHIL SANTAY M 26 26:49.1
7 Brian COPSEY M 27 27:27.8
8 Wesley YU M 27 27:35.7
9 Brandon PYLIPOW M 25 28:08.8
10 Ryan LAPELLE M 29 30:25.4
11 Michael HUGHES M 26 30:31.6
12 Zachary KARTJE M 25 32:06.4
13 Aaron HUTH M 28 36:50.4
14 Elmer SCHLABACH M 27 53:49.9

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Women’s 25-29
Athlete Age Time
1 Kirstin ALLES F 26 20:15.9
2 Brooke KEUDELL F 26 20:37.1
3 Brittany MOORE F 27 29:36.8
4 KASIE KLOPFEINSTEIN F 28 29:39.6
5 Jaclyn CONLEY F 26 30:39.8
6 Aimee PARKER F 25 31:30.3
7 Kathy MAYER F 27 31:37.6
8 Emily CRAIG F 29 32:18.7
9 Kirstie DOBBS F 25 32:39.5
10 Acbree SCHENKEL F 29 32:45.4
11 Ashley MCMILLEN F 28 33:23.7
12 Chrissy BORNE F 28 33:49.8
13 Raylin YOUNG F 29 34:38.8
14 Lauren CLEAVER F 26 36:23.3
15 Michelle JASMER F 25 41:59.2

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Men’s 30-34
Athlete Age Time
1 Ryan THWAITS M 34 21:35.6
2 Andy MEHL M 34 21:58.1
3 Kevin LIPSEY M 30 25:33.5
4 Joshua RAUCH M 33 29:24.2

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Women’s 30-34
Athlete Age Time
1 Ginny PATTERSON F 34 23:58.1
2 Ashley TENNEY F 31 26:25.1
3 Lindsay OLSON F 30 26:46.4
4 Jacqueline KOHLMAN F 34 26:55.7
5 Emily GEARHART F 34 29:17.8
6 CARLENA STUTZMAN F 30 30:28.2
7 Megan LAPELLE F 30 30:33.6
8 Lindsay GROSS F 31 30:41.9
9 Becky HARBERT F 31 31:59.9
10 Emily WORRELL F 34 32:13.4
11 LITA SARMIENTO F 34 33:43.8
12 Allison LUTTMAN F 33 33:48.9
13 Kate BORNE F 32 36:23.5
14 Molly MCCULLEY F 31 42:09.3
15 Tina DAVIDHIZAR F 32 54:10.1

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Men’s 35-39
Athlete Age Time
1 Brian O’ROURKE M 37 27:20.7
2 JUSTIN MOYER M 35 27:53.4
3 Ben LEFFERS M 35 32:05.2
4 Ruston VANLUE M 36 33:28.2
5 Daniel KLASSEN M 38 43:37.2

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Women’s 35-39
Athlete Age Time
1 Diane KAESER F 39 28:48.6
2 Mandy BLANCHARD F 35 29:47.8
3 Brenda CUSTER F 36 30:52.8
4 Shiloh O’ROURKE F 36 32:10.0
5 Celeste STANLEY F 35 32:45.5
6 NICOLE MOYER F 35 34:00.5
7 Holly MCCUNE F 39 35:22.7
8 Carolyn HALVORSON F 38 37:52.5
9 Beth HAAG F 36 38:21.7

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Men’s 40-44
Athlete Age Time
1 Mike FLORA M 40 18:51.1
2 Andy DUNITHAN M 43 23:17.7
3 Danny BALOS M 44 25:26.5
4 Michael ISRAELSON M 40 26:35.8
5 Tony STINSON M 44 28:13.0
6 JUSTIN BELL M 43 28:14.9
7 James HARBERT M 40 28:18.2
8 Rob CLINGAMAN M 43 29:48.1
9 BRIAN GOODSPEED M 41 30:41.9
10 Todd MILLER M 42 32:19.1
11 Eric KOLBERG M 40 35:14.3
12 Bob REBERBAK M 44 36:09.4
13 KIP ELLIS M 42 37:02.3
14 JAY ANDREW M 41 38:02.2

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Women’s 40-44
Athlete Age Time
1 Misty GLANDON F 43 26:29.8
2 DEANNA BORDEMAN F 41 29:12.9
3 Valarie MATHEWS F 40 30:04.0
4 BECCA STAHLY F 44 32:09.0
5 QUINN ROE F 41 32:40.7
6 ANGIE BELL F 43 32:50.0
7 Lauren FREESE F 41 32:56.2
8 Daphne KNOX F 42 33:50.0
9 Angela DUNITHAN F 41 34:05.0
10 TRISHA CLINGAMAN F 41 35:11.1
11 JENNY WEINBERG F 40 37:12.5
12 ANGIE ELLIS F 41 38:29.6
13 Maureen REIM F 43 40:18.2
14 Susan WIGENT F 44 48:32.4
15 SUSAN STEPHENS F 41 50:24.3
16 JANICE HOFFMAN F 40 50:25.1
17 Samantha VANHOOK F 41 1:00:34.

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Men’s 45-49
Athlete Age Time
1 Todd MCCULLOCH M 49 22:03.5
2 Pete BIEGHLER M 46 23:32.2
3 Jeff DUNITHAN M 48 23:49.5
4 Mark SCHRAMM M 49 24:29.9
5 RICK RADCLIFF M 48 25:27.2
6 MICHAEL MEEK M 46 27:04.8
7 MIKE KENNEDY M 49 27:06.0
8 DAMIAN KATT M 49 31:17.0
9 Ken PYLIPOW M 47 38:16.0
10 Derek ALLEN M 46 42:47.8

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Women’s 45-49
Athlete Age Time
1 Yuko BAUMANN F 47 25:35.8
2 Alta RADELICH F 47 27:19.2
3 Stacey SPEES F 46 28:36.4
4 Serena MORGAN F 45 28:42.8
5 Maria BROWN F 45 31:18.3
6 Sheila MCGEE F 45 32:27.4
7 Raeni DUMFORD F 48 35:07.2
8 Jody JULIAN F 48 38:01.1
9 Debbie GRIGGS F 45 43:20.3

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Men’s 50-54
Athlete Age Time
1 Brian SHEPHERD M 50 19:58.1
2 RAY KENNEDY M 51 22:28.7
3 Craig MILLER M 53 23:19.2
4 John ODONNELL M 52 25:50.3
5 Rich RHODES M 53 26:50.3
6 Rich RHODES M 53 26:50.5
7 Pat PARK M 54 30:15.0
8 Doug HINES M 50 30:43.8
9 Dave NEWCOMER M 54 31:08.5
10 Jeff MORGAN M 50 32:34.9
11 Craig DOBBS M 52 33:09.6
12 Ron MARTIN M 50 35:13.4
13 David ECKRICH M 50 39:07.7
14 STEVE KINCADE M 54 51:53.4
15 Kevin CONNELLY M 53 53:39.9

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Women’s 50-54
Athlete Age Time
1 Resia RINKER F 54 25:38.3
2 Kristy LEFFERS F 54 27:45.8
3 Jennifer ABRELL F 54 28:29.2
4 KITTY RADCLIFF F 50 32:52.6
5 Teneen DOBBS F 52 33:27.8
6 KATY LEFFERS F 53 35:18.4
7 Emmy CONLEY F 53 38:22.2

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Men’s 55-59
Athlete Age Time
1 Ruben FALCON M 56 23:08.4
2 Rollin HANDRICH M 56 24:40.5
3 Steve CHAMNESS M 58 27:44.4
4 Ted SCHENKEL M 58 28:50.7
5 BRET STAHLY M 55 30:46.5
6 Dave HAGG M 59 31:13.8
7 Greg ARNOTT M 57 31:19.7
8 Floyd KNAFEL M 56 32:41.4
9 Todd TOWNSEND M 55 33:48.3
10 Tom DEAN M 59 34:24.7
11 HERMAN HOUIN M 59 35:33.2
12 Larry PALMER M 58 36:39.4
13 Rick ARNOTT M 55 50:44.4

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Women’s 55-59
Athlete Age Time
1 Patti DEAN F 56 46:58.8
2 Pam PALMER F 55 46:59.8
3 Kim ARNOTT F 57 50:13.3

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Men’s 60-69
Athlete Age Time
1 Justin FRERICKS M 61 25:18.4
2 Dan LEFFERS M 64 26:48.9
3 Duane RAUCH M 60 29:28.1
4 Steve WILLIS M 61 32:07.6

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Women’s 60-69
Athlete Age Time
1 CATHY BORDEMAN F 60 30:17.9
2 Annie WILLIS F 60 32:33.3
3 Gay LEHMAN F 66 33:50.0

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Men’s 70 And Above
Athlete Age Time
1 Dick HARNLY M 78 32:50.8
2 Dave ECKRICH M 75 35:54.3
3 John PRIMMER M 74 39:37.3

MEN & WOMEN • 3.3 Miles
Women’s 70 And Above
Athlete Age Time
1 Linda KERLIN F 70 38:25.6

May 18 2016

2016 Wawasee Flotilla

2016 Wawasee Flotilla


Theme:
“Christmas in July”


Date & Time:
Sunday, July 3rd


Gather in front of the Wawasee Spink at 1:00 PM.
Flotilla Parade will begin at 1:30 PM, moving clockwise around Lake Wawasee.


You must register to be eligible to win an award.

2016 Wawasee Flotilla Registration Form


2016 Wawasee Flotilla registration form Christmas in July

2016 Wawasee Flotilla registration form Christmas in July

Ho-Ho-Ho! The Wawasee Flotilla will be celebrating its 55th parade during the 2016 Fourth of July weekend. This yearʼs theme is “Christmas in July”. What are your favorite ways to decorate for Christmas? Santa’s workshop, nativity scene, elves, and gifts under the tree? Are you related to the Griswolds…? Entries are invited to decorate their floats and piers to show their Christmas spirit.

You need to register in order to be eligible to win an award. Registration forms will be available at local retailers and Team Tuttle Mortgage, or you can call 574-457-3775 or email lisahill.wawasee@gmail.com to have one sent to you. You may also register the day of the Flotilla at the judgesʼ boat.

This yearʼs awards will be the coveted Commodore Cup, DNR, Wawasee Property Owners Association, Neighborhood, Youth, Wawasee History, Most Patriotic, Commercial/Business, Non-Profit, Best Wooden and Antique Boats, and Most Original. Awards will also be given for the best on-shore displays and there will be “People’s Choice Award” determined by Facebook voters.

Flotilla Road Race will be on Monday, July 4th at Lakeside Park, Syracuse, IN. Registration begins at 7:00 AM and race starts at 8:00 AM. Please contact Brian Shepherd with any questions or to register: shepherdb@westnoble.k12.in.us, 260-894-4638, 700 Westfield Dr, Ligonier. Registration forms will also be available at Team Tuttle Mortgage: 574-457-3775, 813 S Huntington St, Syracuse.

Flotilla Fundraiser Cruise will be on Saturday, August 13th from 7:00 – 10:00 PM aboard the S.S. Lillypad II.

Thank you and hope to see you on July 3rd for the Wawasee Flotilla Parade and July 4th for the Flotilla Road Race!

Lisa Hill
lisahill.wawasee@gmail.com

May 18 2016

2016 Wawasee Flotilla Flyer & Registration Form

Below is the 2016 Wawasee Flotilla Flyer and Registration form. It prints best if you click on the image below and then save it to your computer desktop to print as a picture. As long as we have the registration information to contact you, we dont need the registration form below printed.

For questions email lisahill.wawasee@gmail.com or call Team Tuttle Mortgage at 574-457-3775.


2016 Wawasee Flotilla flyer front Christmas in July

2016 Wawasee Flotilla flyer front Christmas in July

2016 Wawasee Flotilla flyer back Christmas in July

2016 Wawasee Flotilla flyer back Christmas in July

2016 Wawasee Flotilla registration form Christmas in July

2016 Wawasee Flotilla registration form Christmas in July

May 17 2016

2016 Wawasee Flotilla Road Race

The 39th Running of the Wawasee Flotilla Road Race

 

3.3M walk, 3.3M run, 8M run

 

2016 Wawasee Flotilla Road Race Entry Form

2016 flotilla road race registration

WHEN: Monday, July 4, 2016, 8am; all events (Registration starting at 7 am)

WHERE: Lakeside Park, Syracuse, IN

COST: $20 pre-registration, $25 day of race

DIVISIONS: Male & Female; 12-under, 13-15, 16-19, 20-24, 25-29, 30-34, 35-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-69, 70+

Awards: Running Races: Top 3 overall and top masters, Top 3 in each age group, Ribbons to all walking who finish.

For more information contact Brian Shepherd, 260-894-4638, 700 Westfield Dr, Ligonier. shepherdb@westnoble.k12.in.us

Entries also available at Team Tuttle Mortgage, LLC, 574-457-3775, 813 S Huntington St, Syracuse, IN 46567.

July 07 2015

2015 Wawasee Flotilla Road Race – 3.3 Mile Results

Men’s 12-Under

Athlete # M/F Team Age Time

1 Drew HASBROOK 127 M 10 24:35.9

2 Kaleb ELLIS 213 M 10 26:18.5

3 Will HASBROOK 130 M 11 28:07.3

4 Nick CLIFFORD 240 M 11 28:21.8

5 Ethan YODER 196 M 12 28:46.1

6 Brayden FOX 113 M 8 32:01.6

7 Alex RUSSO 8 M 10 37:07.9

8 Jackson STEPHENS 98 M 7 38:34.1

9 Charlie ECKRICH 176 M 11 44:31.5

10 Jackson BOLINGER 282 M 9 46:07.8

11 Lucas ELLIS 212 M 4 47:49.2

 

Women’s 12-Under

Athlete # M/F Team Age Time

1 Tiffani MARTIN 111 F 11 24:43.0

2 Hannah BARBEE 146 F 10 29:40.2

3 Sydnee KEITH 21 F 10 31:32.7

4 Phoenix 168 F 7 35:43.7

5 Kierstyn MILLER 102 F 9 49:31.4

6 Lauren MILLER 103 F 11 59:27.6

 

Men’s 13-15

Athlete # M/F Team Age Time

1 Zane GRUWELL 131 M 13 18:57.3

2 Abraham LONGORIA 202 M 13 20:33.7

3 Bennett HOFFERT 273 M 14 20:37.7

4 Nathan MAST 203 M 13 22:08.6

5 Carson LITTRELL 20 M 13 22:19.1

6 Brett PLOSS 114 M 14 23:31.1

7 Prestin DUNITHAN 158 M 14 24:22.7

8 Chase LEFFERS 239 M 14 24:53.5

9 Brady O BRIEN 191 M 15 26:26.7

10 Austin DUNITHAN 157 M 15 27:55.0

 

Women’s 13-15

Athlete # M/F Team Age Time

1 Yarency MURILLO 192 F 13 22:38.2

2 Reese BARHYDTT 91 F 13 27:27.6

3 Madeline PLANK 169 F 13 28:45.5

4 Faith LYTE 49 F 14 30:13.1

5 Carli MURKVE 44 F 15 33:55.6

6 Lucy WETHERILL 257 F 13 36:01.2

7 Meredith MOORE 210 F 14 36:55.0

8 Olivia LANNOM 258 F 13 46:45.5

 

Men’s 16-19

Athlete # M/F Team Age Time

1 Quintin MILES 163 M 18 16:53.7

2 Zak HILL 164 M 19 17:44.4

3 Adam FALER 56 M 16 19:36.2

4 Kalvin DOBBS 185 M 19 24:11.6

5 Matt WETHERILL 267 M 17 32:26.6

 

Women’s 16-19

Athlete # M/F Team Age Time

1 Madison MILLER 86 F 17 22:49.0

2 Bailey SCHROEDER 161 F 16 24:04.3

3 Rachael BARNACK 58 F 16 27:38.9

4 Alondro CAMPOS 180 F 19 30:44.7

5 Allison O,BRIEN 190 F 19 34:57.1

 

Men’s 20-24

Athlete # M/F Team Age Time

1 Christian MILES 162 M 23 22:31.8

2 Jaggarr CUPP 53 M 22 24:11.1

3 Wyatt STUTZMAN 270 M 22 25:07.3

4 Joey DYNAKO 277 M 23 25:20.2

5 Jack ISENBARGER 235 M 24 25:24.5

6 Eric WILDER 265 M 22 35:11.8

 

Women’s 20-24

Athlete # M/F Team Age Time

1 Rachel WEAVER 109 F 23 21:06.2

2 Amy WALKER 71 F 22 21:34.3

3 Shaina RICIPUTI 88 F 22 23:22.7

4 Kaitlin KIRKPATRICK 90 F 24 27:41.2

5 Morgan 82 F 20 30:30.2

6 Kelsey KIRKPATRICK 89 F 23 33:26.1

7 Katelyn PELTON 230 F 24 33:36.7

8 Allie SMITH 256 F 22 33:39.1

9 Kate GILLESPIE 54 F 23 34:29.5

10 Madyson MORGAN 209 F 23 38:47.1

11 Lauren 68 F 23 44:17.3

12 Haylee GALLOWAY 52 F 22 51:18.6

 

Men’s 25-29

Athlete # M/F Team Age Time

1 Elias ROJAS 200 M 28 16:40.9

2 Tyler ROEL 186 M 27 19:42.5

3 Marc STUTZMAN 269 M 27 21:07.0

4 Christopher SCHENKEL 279 M 28 21:26.1

5 Sam LEFFERS 260 M 27 26:41.1

6 Nate DUREN 96 M 25 27:10.3

7 Jared HAFFNER 31 M 25 27:29.7

8 Matt GRANGER 61 M 27 29:02.1

9 Dan SCHMUCKER 171 M 28 29:31.6

10 Kyle CUMMINS 227 M 27 30:15.8

11 Brian COPSEY 6 M 26 30:27.8

12 Matt ABRELL 38 M 25 31:59.0

13 Dan SILVERMAN 122 M 25 33:19.4

14 Tyler CUMMINS 226 M 29 35:21.1

Women’s 25-29

Athlete # M/F Team Age Time

1 Erin MODISETT 29 F 29 25:51.4

2 Carlena STUTZMAN 272 F 29 29:35.5

3 Andrea RANDALL 250 F 29 30:01.4

4 Kacey CUMMINS 238 F 25 30:15.0

5 Emma LANHAM 7 F 26 30:27.4

6 Higinia KEGLZY 274 F 29 30:35.1

7 Jaclyn CONLEY 60 F 25 30:53.1

8 Cayla LAFOLLETTE 275 F 29 31:00.0

9 Christine ZETZL 268 F 25 32:03.6

10 Christine BORNE 215 F 27 32:17.8

11 Kathy MAYER 121 F 26 33:19.9

12 Betsy HINES 34 F 25 34:27.5

13 Zina KIMOK 261 F 26 34:53.0

14 Allison CUMMINS 225 F 28 35:13.5

15 Stephanie ABRELL 39 F 28 35:56.1

16 Amanda SHOEMAKER 69 F 27 46:46.8

17 Jessica LOSEE 65 F 29 46:47.3

18 Ashley WALLACE 126 F 28 53:52.3

19 Kelsey HICKERSON 25 F 27 54:38.8

 

Men’s 30-34

Athlete # M/F Team Age Time

1 Andy MEHL 231 M 33 19:55.7

2 Craig DISMORE 216 M 32 23:58.6

3 Alex MORRISON 188 M 31 26:26.7

4 Ryan YODER 276 M 33 27:18.2

5 Michael ELPERS 110 M 30 27:49.0

6 Luke STUTZMAN 271 M 33 29:11.7

7 Chris DAVIS 57 M 32 31:40.6

8 Joshua RAUCH 148 M 32 33:18.2

 

Women’s 30-34

Athlete # M/F Team Age Time

1 Ashley TENNEY 106 F 30 26:09.6

2 Jennifer LOWE 229 F 34 28:33.6

3 Lindsay GROSS 63 F 30 28:45.7

4 Kristen MARTIN 204 F 34 30:12.7

5 Mandy BLANCHARD 104 F 31 30:25.0

6 Jessica BRIMHALL 32 F 30 31:06.5

7 Nicole MOYER 99 F 34 31:24.1

8 Kane ZURICH 266 F 33 31:33.9

9 Shannon SAUSAMAN 118 F 33 34:18.1

10 Liz GRAVES 242 F 33 34:53.4

11 Lauren ROA 243 F 33 34:57.1

 

Men’s 35-39

Athlete # M/F Team Age Time

1 Mike FLORA 201 M 39 17:48.9

2 Robert GORGOL 76 M 35 22:30.9

3 Ryan HOFFMAN 205 M 36 24:44.5

4 Brett BOONE 252 M 39 27:04.2

5 Michael ISRAELSON 206 M 39 27:28.1

6 Brian TIPPET 217 M 38 28:20.9

7 Don HAHN 165 M 39 29:08.1

8 Kipp BARHYDTT 92 M 38 30:06.2

9 Brian O’ROURKE 151 M 36 32:45.0

10 Kent DAVIS 262 M 35 33:50.6

11 Nolan SAUSAMAN 117 M 39 35:04.4

12 Travis BRIMHALL 33 M 35 36:32.6

13 Todd MARTIN 94 M 35 38:35.9

 

Women’s 35-39

Athlete # M/F Team Age Time

1 Jennifer TIPPETT 220 F 36 25:26.4

2 Nicole HARDIN 251 F 38 25:32.9

3 Julia HASBROOK 128 F 36 28:07.5

4 Heather SPRINGER 154 F 39 29:11.0

5 Valerie MATHEWS 160 F 39 29:50.6

6 Jill VIOLA 234 F 37 30:00.0

7 Alisha BOONE 253 F 35 30:13.4

8 Natalie FULLER 283 F 37 30:13.5

9 Holly MCCUNE 224 F 38 30:44.9

10 Katie BARBEE 147 F 38 31:55.1

11 Shiloh O’ROURKE 153 F 35 32:45.0

12 Jennifer LILLIE 149 F 35 33:17.8

13 Jill CLEVELAND 223 F 35 37:07.4

14 Christine DALY 172 F 38 46:09.0

15 Jody STEPHENS 97 F 35 59:27.4

 

Men’s 40-44

Athlete # M/F Team Age Time

1 Andy DUNITHAN 156 M 42 23:46.1

2 Brian GOODSPEED 248 M 40 28:51.3

3 Chad STARR 285 M 42 29:13.9

4 Todd YODER 197 M 42 29:57.2

5 Todd MILLER 100 M 40 37:16.7

6 Jason MILLER 95 M 42 38:31.5

7 Shaun BOLYN 281 M 44 47:20.7

8 Kip ELLIS 214 M 41 47:49.4

 

Women’s 40-44

Athlete # M/F Team Age Time

1 Jean ISRAELSON 207 F 40 25:54.2

2 Quinn ROE 46 F 40 28:11.0

3 Sirena MORGAN 139 F 44 29:10.3

4 Daphne KNOX 18 F 41 29:35.2

5 Christina SMITH 181 F 43 30:31.1

6 Sheila MCGEE 237 F 44 31:28.5

7 Katrina GODZISZ 74 F 44 31:35.0

8 Susan WIGENT 17 F 43 34:12.2

9 Angela DUNITHAN 155 F 40 35:11.8

10 Rhonda FOX 112 F 41 35:13.3

11 Kenna 167 F 40 35:51.7

12 Kristi NAPIERALA 194 F 42 38:04.7

13 Maureen REIM 199 F 42 42:40.4

14 Kariann KONOPINSKI 233 F 40 45:54.7

15 Stacey MILLER 101 F 40 49:31.7

16 Becca STAHLY 222 F 43 52:26.2

 

Men’s 45-49

Athlete # M/F Team Age Time

1 Brian SHEPHERD 280 M 49 21:23.6

2 Gene YODER 219 M 48 23:04.2

3 Todd MCCULLOCH 85 M 48 23:14.1

4 Yuko BAUMANN 81 M 46 24:53.5

5 David WINTERS 70 M 47 25:48.2

6 John HIRSCHMAN 236 M 47 26:16.6

7 Brian ENRIGHT 10 M 49 29:12.3

8 Ron MARTIN 140 M 49 30:22.7

9 Doug HINES 37 M 49 31:17.4

10 Craig SMITH 182 M 46 32:02.8

11 Andrew MCBRIDE 245 M 48 32:14.8

12 Jeff MORGAN 138 M 49 32:45.8

13 Greg SMITH 255 M 48 33:38.9

14 David ECKRICH 177 M 49 42:25.9

 

Women’s 45-49

Athlete # M/F Team Age Time

1 Linda MURKVE 43 F 48 25:24.4

2 Lynn BAUMAN 14 F 46 31:00.5

3 Leigh Ann HIRSCHMAN 246 F 46 31:25.0

4 Susan MCBRIDE 244 F 48 31:27.7

5 Kim STRAWBRIDGE 263 F 45 52:54.2

 

Men’s 50-54

Athlete # M/F Team Age Time

1 Chuck SCHLEMMER 195 M 54 21:03.9

2 Rich RHODES 173 M 52 23:52.5

3 Tim FIECHTER 198 M 54 25:33.5

4 Joe GRINER 211 M 50 26:30.9

5 Wally WETHERILL 254 M 51 27:59.7

6 John O’DONNELL 183 M 51 28:33.9

7 Bret STAHLY 221 M 54 30:52.9

8 Teneen DOBBS 184 M 51 46:45.5

 

Women’s 50-54

Athlete # M/F Team Age Time

1 Resia RINKER 108 F 53 24:28.7

2 Pat PARK 80 F 53 25:01.9

3 Kristy LEFFERS 247 F 53 27:17.8

4 Jennifer ABRELL 42 F 53 28:31.6

5 MaryAnn GORGOL 77 F 54 29:06.5

6 Jennifer BLISSITT 36 F 50 29:52.1

7 Robin GALLOWAY 50 F 52 32:02.5

8 Joanie MORRIS 228 F 52 32:15.7

9 Emmy CONLEY 75 F 52 36:15.8

10 Lavonne WARSTLER 187 F 52 36:17.5

11 Pam GADSON 232 F 51 45:54.1

12 Shelley HAFFNER 30 F 54 46:46.8

13 Pam PALMER 13 F 54 50:06.5

 

Men’s 55-59)

Athlete # M/F Team Age Time

1 Bryan GROSS 4 M 57 22:40.6

2 Steve CHAMNESS 193 M 57 26:27.2

3 Ted SCHENKEL 278 M 57 29:27.9

4 Tom DEAN 23 M 58 31:23.1

5 Duane RAUCH 150 M 59 33:20.5

6 Ronnie GALLOWAY 51 M 55 51:19.5

7 Chip STRAWBRIDGE 264 M 56 52:53.7

8 Andy HICKERSON 26 M 59 54:38.8

9 Gordon HUGHES 41 M 55 56:59.0

 

Women’s 55-59

Athlete # M/F Team Age Time

1 Sue KIRKPATRICK 93 F 55 28:10.8

2 Annie WILLS 119 F 59 31:26.3

3 Lisa MODISETT 28 F 58 37:52.2

4 Patti DEAN 22 F 55 50:05.1

 

Men’s 60-69

Athlete # M/F Team Age Time

1 Justin FRERICKS 107 M 60 25:43.0

2 Dan LEFFERS 259 M 63 26:40.8

3 Steve WILLS 120 M 60 28:24.7

4 Doug YODER 9 M 69 45:20.5

5 Rob KIRKPATRICK 87 M 65 58:34.9

 

Women’s 60-69

Athlete # M/F Team Age Time

1 Sally GRADLE 218 F 61 29:50.3

2 Kathy WOODSMALL 249 F 62 43:53.4

3 Jane MERCHANT 124 F 60 53:28.4

4 Trish HICKERSON 27 F 60 57:05.2

 

Men’s 70 And Above

Athlete # M/F Team Age Time

1 Robert EDWARDS 166 M 74 29:59.0

2 Mark RISTOW 16 M 70 30:26.5

3 Dave ECKRICH 179 M 74 33:41.5

4 Freeman 159 M 77 34:03.7

5 Dick HARNLY 170 M 77 34:45.5

 

Women’s 70 And Above

Athlete # M/F Team Age Time

1 Martha LONG 241 F 80 57:25.1

 

 

July 06 2015

2015 Wawasee Flotilla Road Race – 8 Mile Results

road race results

Results : Flotilla 8 mile, female
Female overall, Nicole Emmert.         53:31
2.  Julie Elpers.                  59:16
3.  Paige Boatwright.      60:12
Masters.  Barb Martz.    60:40
Grand masters.  Jenny Isenbarger.  64:42
13-15
Carmen Yoder.    60:19
Isabella Crain.     64:32
Rebekah Yoder.   72:24
16-19
Elizabeth Zorn.      61:52
Ariel. Steir.        65:35
Bri Dishong.      66:40
25-29
Rose Licata.     67:46
Megan Stanage.   76:49
Ally Wolf.        76:50
Jill Bouillion.    76:58
Ashley Berger.    80:03
30-34
Tracey Hoffman.   62:22
Robyn Trainor.    67:51
Staci Weisser.     68:23
Julie VanLue.     91:11
35-39
Sarah Elledge.    62:21
Heather Elder.     74:09
Ali Lemberg.     74:35
Laramie Keim.    79:33
Libby Lindsay.     92:12
40-44
Beth Russo.      64:48
Stephanie Wilson.    67:57
45-49
Becky Wade.     72:01
Kristina Long.      88:08
50-54
Robyn O’Donnell.     65:40
Lisa Hurst.      68:51
Graciela Megia.    77:39
Kim Anderson.    77:50
Jackie Ponder.    94:00
55-59
Karen Chamness.    72:17
Regina Yoder.    81:25
Nancy King.       97:10
60-69
Laura Gough.       94:00
Margaret Malcolm.   94:11
Results : Flotilla 8 mile, male
Male overall,  Derek Miller.    44:58
2.   Austin Davenport.   45:52
3.  Chris Kauffman.     48:56
Master.  Todd Hoffer.     50:53
Grand master.  Steve Leffers.   48:48
13-15
Luke Griner.       51:57
Marcus Miller.    53:35
Frank Rossi.    58:49
Brice Enright.  58:53
16-19
Matthew Yoder.    48:57
20-24
Jesse Campbell.   52:41
25-29
Joshua Lacata.  53:26
Derek Jaggaar.    64:24
Needham Hurst.    69:56
Kyle Riegler.   72:33
30-34
Brian Trainor.     58:56
Michael Oswald.    64:05
Chris Gaumer.    65:33
Ryan Replogle.    65:39
Michael Jenics.     61:06
Justin Mayer.     70:36
Kyle West.        72:14
John West.      74:41
35-39
Robert Martin.     51:13
Curtis Hines.     53:18
Chris Hardin.     54:01
Jason Clagg.     56:34
Kevin Reher.     58:54
Adam Polhemus.    61:32
Shaun Wilson.      66:55
Rick Lemburg.     68:26
Michael Mabee.      69:24
Chris Ponciroli.      81:55
Rustin VanLue.       91:12
40-44
Mark Grabill.      78:50
45-49
Gregg Lee.      60:39
Jim McCarthy.     65:32
50-54
Frank Rossi.     59:08
Adam Schlemmer.      59:50
Steve Homme.      60:41
Mike Halstead.      76:28
Brian Aschenbrenner.     79:15
Tim Fry.        84:05
Paul Long.     87:52
55-59
Tom Gorgol.        61:09
Dean Schmidlapp.     63:04
Delbert Yoder.       63:18
Russ Hochstetler.      65:07
Dean Warstler.     65:29
Tom Francis.        70:58
Phil Jenks.        71:18
Kyle Lanham.     76:29
Kent Lung.       77:09
David Baer.       80:05
60-69
Matt Leffers.        59:44
Paul Dixon.       65:38
Ron Smock.        78:06
Bob Glick.         81:56
Gary West.      85:01
70+
Joe Dervin.      85:10
John Primmer.     90:25
Lawrence Scholl.    1:57:41

May 28 2015

2015 Wawasee Flotilla Registration Flyer

2015 Wawasee Flotilla Registration Flyer

2015 Flotilla Flyer Registration front2015 Flotilla Flyer Registration back